doporučené vybavení 

na letní tábor

Pokud se Vaše dítě účastní našich akcí celoročně nebo to plánujete, doporučujeme do vybavení trochu zainvestovat. Vašim dětem se to mnohokrát vrátí. Nic jim totiž nebude kazit skvělý zážitek. Jde především o kvalitní teplý spacák, větší batoh na vícedenní výlety, baterku, pláštěnku, osušku a kapesní nůž. Protože ze zkušenosti dobře víme, že není jednoduché se v rozsáhlé nabídce výrobců a prodejců vyznat, připravili jsme tohoto krátkého průvodce. Ten Vám při výběru pomůže a poradí, na co si dát pozor a doporučí nějaké vyzkoušené výrobky...

kvalitní spací pytel

Pořídit kvalitní spací pytel není jen tak. Opravdu... 


Nejdřív trochu praktických informací, které budou pro mnohé z vás možná překvapivé. Spacák nijak nehřeje! On totiž izoluje, to je třeba si uvědomit. A to, jak dobře bude izolovat, záleží především na materiálu, ze kterého je vyrobena jeho výplň. Ale opět - neizoluje samotná výplň, ale vzduch, který je na sebe schopná výplň navázat. Čím více vzduchu naváže, tím je ve spacáku tepleji. Spacák v dobrém stavu by se měl tedy po vybalení z přepravního vaku sám od sebe výrazně "nafouknout". Pokud nepozorujete tento jev "nafouknutí", pak je spacák ve velmi špatném stavu a neizoluje už zdaleka tak, jak píše výrobce v parametrech. 

Každé zabalení do kompresního obalu a výraznější komprese spacák celkem zásadně ničí. A čím déle je takto spací pytel stlačený, tím je nevratné poškození větší. Pokud na to máte doma prostor, nejideálnější je pověsit spacák třeba na ramínko do skříně a nechat ho tam dlouhodobě viset, dokud ho nebudete zase potřebovat. Pokud ho potřebujete někam převézt a není zcela nutné, aby jeho rozměry byly maximálně minimalizovány, nacpěte ho do obalu, ale nepoužívejte kompresní pásky - spacáku tím ublížíte výrazně méně a prodloužíte tak jeho životnost.


Jaký spacák tedy dítěti pořídit?

A) Určitě se syntetickou výplní. Ne péřový - snadno navlhne, velmi dlouho se suší a rychle ztrácí svoje tepelně-izolační vlastnosti. Syntetika je na tom mnohem lépe.

B) Určitě střih mumie, ne dekový. Dekový spacák nelze dobře "utěsnit" a nedokáže tedy izolovat tak dobře jako mumie. Dětem by v něm byla zima.

C) S parametrem horní komfort ideálně pod hranicí 0°C. I letní noci umějí být totiž velmi chladné. Pokud to není z ekonomického hlediska možné, pak alespoň s horním komfortem do +5°C. Pokud by měla být tato hodnota nižší, bude dítěti v noci velmi pravděpodobně zima. 

D) Doporučujeme také pořídit vložku do spacáku. Vyrábí se z bavlny a dětem bude ve spacáku mnohem příjemněji a o něco tepleji (cca o 3-5°C podle kvality vložky). Hlavní je ale to, že pokud se dítě zpotí, vleze do spacáku špinavé, apod., nebude to odnášet přímo samotný spacák, ale vložka, která se nechá standardně prát.

E) Pokud je dítě menší, není pro něj vhodný spací pytel pro dospěláka. Mnohem hůře totiž bude dětské tělíčko zahřívat velký objem uvnitř standardního spacáku. Výrobci jsou si toho vědomi a vyrábějí i spacáky pro děti. Některé se nechají i zmenšovat a s dítětem vlastně dokážou růst. Takové spacáky jsou vyráběné pro výšku postavy od 125 do 160 cm.

F) Spacák by měl být fyzicky malý a lehký. Děti si ho budou občas nosit na výlety a je třeba, aby ho společně s dalšími věcmi snadno unesly... Ideální rozměry po sbalení bez komprese jsou maximálně 25 cm (průměr) x maximálně 35 cm (délka).


Co byste si měli zapamatovat:

- pořídit spacák mumiového střihu se syntetickou výplní a horním komfortem pod 0°C

- pokud je dítě menší, pořiďte spacák dětské velikosti

- pořídit ideálně i bavlněnou vložku do spacáku 

- spacák skladujte rozbalený, do obalu balte jen na nezbytně dlouhou dobu

- pokud to není zcela nutné, nepoužívejte kompresní pásky na zmenšení objemu

- pokud se spacák po rozbalení nenafoukne, není již použitelný, bude v něm zima


Několik konkrétních tipů a osvědčených výrobků:

Výrobců spacáku je mnoho, ale ne každý vyrábí spací pytle, které budou dobře sloužit a dlouho vydrží. Doporučujeme dva.



PRIMA

Český výrobce, dokážou spacák snadno opravit i vyměnit degradovanou výplň. Vyrábí i expediční spací pytle pro vrcholové české horolezce, mají svoje know-how a používají jen ty nejlepší materiály ze zahraničí. Odpovídá tomu ale trochu i cena, která ale není ve srovnání s kvalitou spacáku zase tak vysoká.

ZDE dětská verze (do 155 cm výšky): syntetika; mumie; 24 x 35 cm; 1,10 kg; -2°C

ZDE standardní verze (do 195 cm výšky): syntetika; mumie; 24 x 35 cm; 1,40 kg; - 2°C


HUSKY

Tuto značku netřeba představovat. Kvality se není třeba bát, bude dostačující. Servis při poškození určitě nebude tak jednoduchý jako v případě spacáků PRIMA. Celkově ale představuje HUSKY skvělý poměr cena vs. výkon. Prostě pěkný spacák za příjemné peníze.

ZDE dětský model (od 125 do 155 cm): syntetika; mumie; 23 x 35 cm; 1,50 kg; +3°C

ZDE standardní model (do 195 cm): syntetika; mumie; 25 x 40 cm; 1,87 kg; -1°C


větší batoh na vícedenní výlety

Stejně jako u spacího pytle není výběr batohu hračka. 

Je třeba si pořádně uvědomit, že plně naložený batoh může mít dítě na zádech třeba i půl dne v kuse. Pokud je zvoleno špatné provedení nebo špatná velikost batohu, bude pro dítě doslova utrpením batoh na výletě nosit. A to byste jistě nechtěli...

Batoh by měl být:

A) Dostatečně velký - musí se do něj vejít věci na dva až tři dny. Tedy spací pytel, karimatka, náhradní oblečení, možná i obuv. Něco na jídlo, baterka, nůž a další potřeby podle konkrétního výletu. A samozřejmě jídlo a pití samotné. Pro menší děti (do 10 let věku) doporučujeme objem 30 litrů. Pro větší alespoň 40 litrů.

B) Měl by mít ve dně integrovaný nepromokavý obal (pláštěnku), který lze v případě deště vyndat a batoh jím před vlhkostí ochránit. Není nic horšího, než vyndavat z batohu promočené věci.

C) Batoh musí mít dobrou konstrukci. Ideálně ventilační systém, který umožní zádům dobře dýchat a dítě nebude mít za hodinu propocené tričko. Prsní a bederní pás, které se nechají dobře uzpůsobit postavě a budou opravdu přes bedra a hruď. To stejné se týká samotných popruhů, za které batoh na zádech visí. Ty musí být dostatečně široké, aby se nezařezávaly do zad (trapézových svalů). Batoh by celkově měl po úpravě co nejlépe kopírovat tvar zad.

D) Nevadí, pokud batoh přesahuje výšku ramen. Ramenní popruhy ale musí na ramenou dobře sedět, to je zcela nezbytné. Do horní části batohu patří velmi lehké, ale klidně velmi objemné předměty - spací pytel nebo karimatka. Batoh by měl mít také několik vnějších kapes - třeba na lahev na pití, drobné předměty a tak. Měl by mít taky zvnějšku i oka a popruhy pro snadné připnutí věcí.


Batoh využijete při balení věcí na tábor

Tento batoh doporučujeme použít jako běžné zavazadlo při cestě na tábor v kombinaci s menší cestovní taškou. Dvě menší zavazadla jsou pro děti lepší a výrazně skladnější, než jedna velká cestovka nebo kufr. Ty se obvykle nevejdou pod postel a velmi komplikují ubytování dětí ve stanech (překážejí v uličce nebo dítěti na posteli).


ruční baterka

Ideálně bezžárovkové provedení - spíše LED technologie. Ta obvykle lépe svítí, má menší spotřebu a vydrží tedy na jedny baterie výrazně déle. Při případném pádu také spíše "přežije". Může být v čelovém provedení s popruhem na hlavu (tzv. čelovka). Výhodou je, že dítě má při činnosti volné ruce. Vyvarujte se ale typů na "placaté" (CR2032 nebo CR2016) baterie. Ty se velmi rychle vybijí.

Rozumnou baterku dnes vozí naprostá většina dětí, výběr tedy není kdovíjak složitý. Občas se nějaká nevhodná baterka najde. Věnujte výběru tedy trochu pozornosti - i výběr baterky se nechá zkazit...

ZDE velmi levná osvědčená baterka značky CATTARA

velmi pěkné čelovky vyrábí firma LEDLENSER

kapesní nůž

U kapesního nože věnujte pozornost vhodnosti pro věk daného dítěte. Vyvarujte se "hraček" typu rybička. Paradoxně, když je nůž tupý, s větší pravděpodobností se dítě řízne. Musí totiž do řezání vkládat mnohem větší sílu a pohyby se stávají méně koordinované. Stejně tak nebalte větším dětem "rambo" nože s 20 cm dlouhou čepelí - nejenže jsou nebezpečné, ale i nepraktické a nijak zvlášť dobře se s nimi neřeže.


Nůž by měl být:

- zavírací

- délka čepele 7 - 10 cm

- rozumně ostrý

- v otevřeném stavu opatřený pojistkou proti zavření

- pro menší děti s oblou špičkou


Osvědčený nůž pro menší děti do 10-ti let věku: 

ZDE nůž OPTINEL Junior - zavírací; oblá špička; pojistka 


osuška, pláštěnka, další drobnosti

Pozornost věnujte prosím také výběru rychleschnoucí osušky (případně ručníku), pláštěnky, láhve na pití a také jídelním potřebám.


Osušky a ručníky z mikrovlákna

ZDE je osvědčená osuška z mikrovlákna od společnosti JUREK

ZDE je osvědčený ručník z mikrovlákna od společnosti JUREK


Láhev na pití

U láhve na pití jsou důležité vlastnosti čtyři - dostatečný objem (ideálně 600-900 ml), odolnost proti poškození, snadná vymývatelnost a vodotěsnost. Osvědčily se nám třeba láhve značky G21. Sami je s velkým úspěchem používáme. Nejsou drahé a nakoupit se nechají ZDE.


Pláštěnky

U pláštěnky je třeba dát pozor na to, aby byla pevná, kvalitní, nejlépe zapínací. Určitě nedávejte dítěti obyčejné igelitové pláštěnky za 30 Kč, které se rychle protrhnou ani nenahrazujte pláštěnku nepromokavou bundou - každá časem promokne.


Jídelní nádobí

Bohatě stačí jeden tzv. ešus - tedy nádoba z lehké slitiny s držadlem. Pokud budete dítěti balit ešus z tzv. trojdílné sady, ideální je ten malý (nejlépe se dětem myje). Jestli bude ešus starší hliníkový, nerezový nebo moderní z lehkých a odolných slitin je prakticky jedno. Není to zásadní. Jen prosíme podepsat tak, aby se podpis nedal smazat. Rok co rok řešíme už po několika dnech, že se někomu ztratil ešus a nemá z čeho jíst. Pokud není podepsaný, je nadlidský úkol ho pak najít...

trojdílná jídelní sada k zakoupení třeba ZDE

Velmi zajímavou vychytávkou je pomocí vrtačky udělat do držadla lžíce díru a provléct jí nějakou šňůru. Lžíce se pak nechá pověsit společně s ešusem na k tomu určený stojan a výrazně se minimalizuje riziko ztráty.

Hrneček volte spíše plastový. Dětem se do něj ráno lije horký čaj a plastový hrneček nevodí tak dobře teplo, čili není tak horký jako plechový či smaltovaný.